Leden 2013

Louskáček - recenze

28. ledna 2013 v 14:00 | Houp |  Slavné balety

Když se řekne balet, pár lidí už předem otráveně zívne a někteří pro jistotu usnou dříve než představení začne. Já sama jsem si odmalička přála vidět alespoň jeden balet a když se naskytla možnost vidět balet v Národním divadle byla jsem nadšena. Ještě než mnozí z vás opustí tento text se slovy: "Balet??? No ježiš!" chtěla bych říct, že pohádková atmosféra na sebe nenechá dlouho čekat. Zvláště v období Vánoc a zimy.
Hned při zvednutí opony se před vámi naskytne zvláštní pohled. Pohled jako z obrázku.
A jste si vážně jisti, že klasický balet opravdu znáte? Protože co když se Louskáček spojí s Charlesem Dickensem, hm?
Proč ta ženská tolik ječí?

22. ledna 2013 v 16:47 | Anděla Heřmánková |  O kultuře
Vážná hudba je něčím, co je mezi námi již po mnoho let. Raději nebudu říkat žádné přesné letopočty, ani odhady. Dějepis a já, to nejde dohromady, je to ale jistě už z dob starého Říma a Řecka (No, říkám. Raději nebudu blíže určovat). To ale teď není důležité. Chci jen říci, že teď se věci mění... ano, mění, ale k horšímu. Bohužel. Proč?


Co je to kultura?

9. ledna 2013 v 14:00 | Anděla Heřmánková |  O kultuře
Když se řekne kultura, každý si pravděpodobně jako první vybaví něco úplně jiného. V mém případě, a s ohledem na hlavní zaměření tohoto magazínu, si představím zcela prvně divadlo a vše, co k němu patří. Hned vzápětí to je jeviště a potom už sklouznu k sáhodlouhému přemýšlení o tom, jaká opera, činohra, či balet se zrovna na jevišti, či baletizolu, odehrává. Ale kultura přeci není uzavřená jen v divadle..


Úvod do baletu

4. ledna 2013 v 23:41 | Josefina Sch.
Na "prkna světa" se teď nějak nebezpečně zapomíná, ale na činohře a opeře se stále objevuje dost diváků. Co je však absolutní tragédie, je účast na baletech. Já sama jsem horlivou zastánkyní a obdivovatelkou baletu, ale když se snažím někoho zlákat, aby šel se mnou na představení, je mi velice výmluvnou odpovědí kyselý (s prominutím) ksicht.