Co je to kultura?

9. ledna 2013 v 14:00 | Anděla Heřmánková |  O kultuře
Když se řekne kultura, každý si pravděpodobně jako první vybaví něco úplně jiného. V mém případě, a s ohledem na hlavní zaměření tohoto magazínu, si představím zcela prvně divadlo a vše, co k němu patří. Hned vzápětí to je jeviště a potom už sklouznu k sáhodlouhému přemýšlení o tom, jaká opera, činohra, či balet se zrovna na jevišti, či baletizolu, odehrává. Ale kultura přeci není uzavřená jen v divadle..No jistě. Potkáváme ji všude. Všude kolem nás. V obchodě, na náměstí, v domácím prostředí, ale dokonce i v učebnicích dějepisu. Ano, nedivte se. Už přeci jen to, jak se chováme na jistých místech, je součástí naší kultury. Kultury chování. Ovšem ta, alespoň ne všcehna, je nepsaná. Předává se z generace na generaci a vlastně by měla být již výchovou vžitá a automaticky dodržovaná. Všichni víme, že na zem by se nemělo plivat a odpadky by se neměly odhazovat mimo koš, ale nikde to přeci přímo napsané není.
To je kultura. Její striktnější a již písemně zaznamenaná sestra se jmenuje etiketa.
Ale jděme dál. Proč jsem víše zmiňovala ty učebnice dějepisu? No přeci, kolkrát jste již slyšeli něco jako "římská kultura", "kultura egyptská" a tak podobně. Jistě mnohokrát.
Nevím, možná je to čistě má úvaha, ale dle mého tedy kultura, jako označení pro určitou civilizaci, byl tím prvním slovu přiděleným významem. Ale jak to bylo dál, to už si domýšlet nedovolím (i když, jistě bych nějaké bližší informace našla..).
Avšak jedno vím jistě. Kultura je označením pro něco, co je monumentální (většinou), ale pro něco, k čemu máme úctu. Je to něco, bez čeho by život nebyl tím, čím je. Ať už jde o kulturu chování, která nám zaručuje příjemné soužití s našimi bližními (a příjemné žití v "nezapliveném" městě.. [dobře, no, někdy i svátost se holt poruší]), tak ať už jde o kulturu, jako národ, od které se můžeme učit novým znalostem a na kterých je vlastně, byť třeba jen zčásti, postaven dnešní svět, tak i když jde o kulturu v hávu divadelní scény.
Všechno to má společné, výše vypsané, znaky. Tedy, takhle se na to dívám já. Třeba to vy vidíte jinak? Nevadí. Ale obecně, kultury, ať už je jakákoliv, bychon si měli vážit!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama