Louskáček - recenze

28. ledna 2013 v 14:00 | Houp |  Slavné balety

Když se řekne balet, pár lidí už předem otráveně zívne a někteří pro jistotu usnou dříve než představení začne. Já sama jsem si odmalička přála vidět alespoň jeden balet a když se naskytla možnost vidět balet v Národním divadle byla jsem nadšena. Ještě než mnozí z vás opustí tento text se slovy: "Balet??? No ježiš!" chtěla bych říct, že pohádková atmosféra na sebe nenechá dlouho čekat. Zvláště v období Vánoc a zimy.
Hned při zvednutí opony se před vámi naskytne zvláštní pohled. Pohled jako z obrázku.
A jste si vážně jisti, že klasický balet opravdu znáte? Protože co když se Louskáček spojí s Charlesem Dickensem, hm?

Louskáček


Autor: Petr Iljič Čajkovskij
Námět příběhu: Ernst T. W. Hoffman
Choreografie: Youri Vámos
Hraje: Národní divadlo Praha

Klasický vánoční příběh pozná podle názvu snad každý. Přesto, když se zamyslíte - o čem si přesně myslíte, že tento příběh je? Já jsem si myslela, že o dívce Kláře, myším králi a také o okouzlujícím Louskáčkovi. Tak to ale není - tedy rozhodně ne v novém nastudování, kterého se ujal Youri Vámos.

Mohu prozradit, že děj se odehrává v krásně zimním Londýně někdy v 19. století. Objevují se tam zásadní postavy v podobně chamtivého pána, který pohrdá Vánocemi. To mi lehce připomnělo hlavní postavu též vánočního příběhu, přesněji řečeno Christmas Carol. A přesně o to jde.
Dále se objevuje mladá dívenka, která si oblíbí louskáčka na louskání oříšků. Nemůže z něho spustit oči.

V noci, když chamtivý pán jménem Scrooge usne, navštíví ho samotné peklo a vcelku pro oči záživným tancem ho vyděsí. (Ten čert byl k sežrání!) Peklo přeci jenom není peříčko, ani pro takového muže se zkamenělým srdcem. Mohu prozradit ještě pár věcí, že díky Adventní víle, nebo chcete-li Vánoční víle, máte možnost shlédnou mnoho baletního umění ze všech koutů světa a zjistit, že i srdce z kamene se dá odměkčit.Mé hodnocení:

První moment, když se roztáhne opona a zazní první tóny od orchestru, naplnil mě takový úžasný hřejivý pocit, podobný pocit, který mívám o Vánocích. O takový záměr asi autorům šlo. Musím říct, že jestli nemáte zrovna rádi balet, tak přece jen ta hudba stojí za to! Myslím, že Čajkovski tehdy odvedl kus vynikající práce!

Plusy:
  • Dobové kostýmy a úžasné kulisy. Jasně je na tom vidět ta práce, a cit pro detail, který tomu věnovali. Rozhodně jako studentka návrhářství oděvů tomotu počinu tleskám! Hlavně díky této dobře odvedené estetické práci vás to více vtáhne do děje.

  • Úžasná hudební výprava! Tak o tom jsem už psala, Čajkovski odvedl úctyhodnou práci a orchestr tuto práci skvěle produkuje dále. Tleskám! Líbezné tóny se vám hlavě ozývají ještě dlouhou dobu potom, co vyjdete z divadla.

  • Jakási síťka před jevištěm. Díky této síťce vypadala celá scenérie jako ze starého pohledu. Opravdu, jako byste se dívali na kouzelný pohled, který se pohybuje. Asi jako noviny z Harryho Pottera.

  • Baletní umění! K tomu se nedá nic vytknout! Je na tom vidět ten čas a odhodlání, které je tomu věnováno všemi členy baletu Národního divadla. Nejvíce podle mě všechny účastněné diváky oslovoví taneční sóla pro Kláru a Louskáčka! To se Vám tají dech!

Mínusy:
I ty jsem našla, ale nebylo jich mnoho.

  • Vrzající podlaha na jevišti. Sice řeknete na obranu, že Národní divadlo přeci jen něco pamatuje, ale představte si, že si užíváte skvělou podívanou, posloucháte skvělou hudbu, když v tom se ozve: "Vrz... Skříp... Vrz!" Kazí to celý dojem. A zvláště jakmile to zaslechnete jednou, už si pak všímáte každého dalšího "vrz", které se roznese po divadle.

  • Trošku slabší děj. Když se zamyslím, co přesně se v celém představení stalo, moc toho nebylo. Takže pokud jste typ lehce spící a snadno se nudící a nedokážete si užít tu pohádovou atmosféru, asi vás to zabije! Mě osobně to nevadilo, i když trošku více děje bych uvítala.

Možná bych mohla být více přísnější, ale to nejde! Já byla osobně za sebe nadšená! A vám doporučuji balet navštívit. Dá vám to základní poznání, pohádovovánoční atmosféru a jedinečný zážitek.

A pokud jde o cenu - nemějte strach! Není to drahá záležitost. Já seděla v druhé galerii, levnější části, a měla jsem nádherný výhled, jak na jeviště tak i na orchestr. Jen pozor na závrať! A přeji příjemný baletní prožitek.


(Zdroje: oficiální stránky Národního Divadla, foto: http://www.beinmag.com,http://www.ticketpro.cz/jnp/divadlo/balet-tanec/10767-louskacek.html)

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 bes bes | E-mail | Web | 15. července 2014 v 16:43 | Reagovat

Thanks for another wonderful post. Where else could anybody get that type of info in such an ideal way of writing

2 eva gojdová eva gojdová | 24. února 2015 v 12:19 | Reagovat

Vážení a milí, šla jsem se svoji vnučkou na LOUSKAČKA a ne na Vánoční příběh.... Proč se to rovnou nejmenuje VÁNOČNÍ PŘÍBĚH ? Nedovedete si představit ty sklamané děti v hledišti, které se těší na klasického Louskáčka, na kterého je rodina připravila a stále čekají, kdy to začne....
Představení se mi líbilo, ale proč nemáte v repertoáru klasickoho Louskáčka ?
DĚKUJI EVA GOJDOVÁ

3 SergiooI SergiooI | E-mail | 17. ledna 2017 v 9:37 | Reagovat

I found this page on 16th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Just search for:  pandatsor's tools

4 ADrawlmere ADrawlmere | E-mail | Web | 26. srpna 2017 v 0:18 | Reagovat

First things first, you need to set a limited target date for when you may completely quit, such as 2-3 weeks from now.  Thus, if the muscles inside the penile area are relaxed, more blood will go into the penis and an erection will occur.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama