Úvod do baletu

4. ledna 2013 v 23:41 | Josefina Sch.
Na "prkna světa" se teď nějak nebezpečně zapomíná, ale na činohře a opeře se stále objevuje dost diváků. Co je však absolutní tragédie, je účast na baletech. Já sama jsem horlivou zastánkyní a obdivovatelkou baletu, ale když se snažím někoho zlákat, aby šel se mnou na představení, je mi velice výmluvnou odpovědí kyselý (s prominutím) ksicht.


Představy dnešních lidí o baletu jsou totiž dosti mylné, balet již dávno nejsou jen slečny v baletních špičkách a nařasených sukýnkách. Balet se dnes posunul úplně jinam, a přestože jsou dodnes vyznávány baletní klasiky (Labutí jezero, Romeo a Julie, Giselle atp.), rozvíjí se moderní balet, obrovský rozkvět zažívá i scénický tanec (vyjádření myšlenky či příběhu pouze pohybem, klade se důraz na plynulý tok tance) a na jeviště přichází i takzvaná neoklasika, klasický balet stvořený v dnešní
době, jeho rozdíly od klasiky sami poznáte, ale formulovat ho mají problém i samotní tanečníci.

Balet samozřejmě není jen tanec, důležitou součástí je i hudba, která je zřídkakdy neposlouchatelná. Samozřejmě chápu, že ne každému se balet zalíbí, ale neodsuzujme to, co neznáme. Proto je zde tato rubrika, aby vám přiblížila současný i klasický balet (i scénický tanec). Doufám, že alespoň několik z vás nalezne v baletu zalíbení a poctí návštěvou nějakého baletního představení své divadlo.

Budu ráda, když mi s tvořením naší baletní zemičky uprostřed kyberprostoru pomůžete a občas mi sdělíte nějaké dojmy z baletu, na kterém jste byly nebo doporučení na balety. (Zasílat na email našeho divadelního oddělení numera).

Vaše, Josefina Sch,
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Houp Houp | Web | 10. ledna 2013 v 18:13 | Reagovat

Pravda, účast nebo jakési nadšení nad baletem je malinko skomírající. Je to smutné. Já sama na balet jedu tuto sobotu, dokonce do Národního divadla na balet Louskáček a už se moc těším. Je škoda, že dnes už to tolik lidé neláká.

2 taradorizp taradorizp | E-mail | Web | 10. ledna 2013 v 20:55 | Reagovat

Dřív jsme doma měli nějakou stanici, myslím že se jmenovala Mezzo a tam balet dávali často. :) Já byla 2x ve Státní opeře - na Labutím jezeře a Popelce. Bylo tu úžasné, určitě chci v budoucnu zas na něco vyrazit. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama