Čarodějův učeň

16. února 2013 v 14:30 | Houp |  Slavné balety

aneb světová premiéra českého baletu ...


V krajině zvlněné mírnými kopci, porostlé vzpínajícími se lesy, v krajině planin s jezírky a potoky, v krajině, kterou kdysi obýval již skoro zaniklý národ Lužických Srbů, se odehrává příběh chlapce, který musel rychle dospět v muže. Příběh Krabatův - příběh čarodějova učně. (citace použita z časopisu "Národní divadlo" - číslo 5, leden 2013)Příběh poněkud méně známí než například Louskáček, Labutí jezero a tak podobně. Například mé spolužačky si pod názvem Čarodějův učeň představí Nikolase Cage ve stejnojmenném filmu, který ovšem vypráví o čarodějném mistrovi Balthazarovi, který se dostane do současného 21. Století a snaží se zaučit mladého kluka… a bla bla bla. To není podstatné. A však tento Čarodějův učeň je zcela o něčem jiném…

(více v c.č.)


  • Taneční hororovou legendu mají na svědomí:
Libreto: Jan Kodet, Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský
Hudba: Zbyněk Matějů
Choreografie: Jan Kodet
Režie: SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský)
Scéna: Jakub Kopecký
Kostýmy: Alexandra Grusková
Hraje orchestry Národního dovadla pod vedením dirigenta Pavla Šnajdrera.

Hraje: Národní divadlo v Praze
Příběh vychází ze staré lužickosrbské legendy a dále také z knihy Otfrieda Preußlera. V baletu máte možnost vidět pouze tu nejdůležitější část příběhu.

  • Nenechte si ujít!!!
Světová premiéra: 28. 2. 2013
2. premiéra: 1. 3. 2013

Příběh založený na lužickosrbské legendě začíná, když jednoho dne ztratí Krabat oba své rodiče. V tu chvíli je nucen rychle dospět do muže, který je schopen postarat se sám o sebe. Bohužel Krabat neovládá nic, čím by se mohl uživit a tak chodí od domu k domu a hledá jídlo a střechu nad hlavou.
Osudným se mu stane období po Vánocích na Tři krále, když uslyší hlas, který zimní nocí volá jeho jméno. Jak už to tak bývá, hoch se vydá za hlasem a nakonec celý promrzlý se ocitne před mlýnem v lese. Zde najde Mistra, kterému se upíše. Později zjistí, že se upsal temné síle a Krabat sám se ocitne ve smrtelném nebezpečí, poté, co temná síla zabije jeho jediného přítele.
Jako v žádném příběhu, ani zde nechybí láska. V legendě o Čarodějově učni, to je Kristýnka, která pomůže čelit proti zlé moci. Celý balet je inspirován příběhem chlapce a dívky, kteří jsou odhodláni vzít svůj osud do vlastních rukou a bojovat o svůj holý život.

"Je to příběh tisíců teenagerů z ghetta Ria de Janeira, či bossenské Srebrenice a možná Ústí nad Labem nebo některých čtvrtí v Praze, kteří přišli o své nejbližší a nebo jsou dokonce svými nejbližšími vydáni do rukou zlých lidí. Je to příběh náš a bohužel věčný," vyjádřil se Lukáš Trpišovský, spoluautor libreta a režie.


Vznik legendy se připisuje období po skončení třicetileté války.
Nynější inscenace je určena, kromě rodin s dětmi a dospělým, především teenagerům. Nakonec dospívající mládeži, zaujaté horory a nejrůznějšími děsivými filmy, by se mohl temný taneční příběh, pln fyzických a dynamických choreografií současného tance a temně vypadající estetické stránce inscenace, asi nejvíce zalíbit.
A jak slibuje Lukáš Trpišovký - uhrančivě temná až filmově plastická hudba Zbyňka Matějů vás do děje vtáhne, tak jak to má správné divadelní představení udělat.

Neváhejte a zajděte se podívat! Nakonec nemusíte sedět doma u televize nebo u počítače a bát se tam. Můžete zajít do divadla, užít si pohádkovou atmosféru prostoru, jedinečné spojení živých tanečníků a hudby, a díky skvělému spojení Jana Kodeta, SKUTRu a dalších lidí se třeba i trochu bát. A věřte, že jsem se dívala na cenu lístků a rozhodně to není žádná extra ďábelská suma. Takže jen hurá do toho... Sama přemýšlím, že přemluvím nějaké kamarády, kteří nepohrdnou baletem.

(Zdroj informací: časopis "Národní divadlo")
(Zdroj obrázků: oficiální web ND, obrázek z novinky.cz Karel Zeman: Čarodějův učeň) 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama